Ciekawostki
Podwozie od Panzera III Ausf E było na tyle udane iż budowano na nim kolejne wersje czołgów Panzer III oraz zupełnie inne pojazdy!
Jednym z nich była seria czołgów dowódczych - Panzerbefehlswagen które były oparte na Panzer III, począwszy od wersji nieuzbrojonych skończywszy na wersjach uzbrojonych. Wersje nieuzbrojone bazowały na standardowym Panzer III o tym samym oznaczeniu, ale z usuniętym głównym działem i zastąpionym atrapą, przykręconą wieżą i dodatkowym sprzętem radiowym o dużym zasięgu.
Innym przykładem jest seria czołgów Bergepanzer III - które były pojazdami ewakuacyjnymi na podwoziu, budowane były na podwoziu Panzer III. W styczniu 1944 r. podjęto decyzję o przekształceniu każdego czołgu Panzer III, który powrócił z frontu, w celu przezbrojenia w tym celu, a do zakończenia prac w grudniu 1944 r. wyprodukowano w sumie 150 egzemplarzy. Bergepanzer III był używany przez jednostki Panzer IV i StuG.
Kolejnym pojazdem zbudowanym na podwoziu Panzera 3 była seria pojazdów obserwacyjnych Panzerbeobachtungswagen III były w pełni opancerzonym pojazdem zaprojektowanym do wspierania w pełni gąsienicowych pojazdów artyleryjskich, które pojawiły się na początku 1943 roku. Podobnie jak wczesne opancerzone wozy dowodzenia, główne działo zostało usunięte i zastąpione atrapą, chociaż w tym przypadku po prawej stronie standardowej pozycji. Pz Beob Wg był używany do obsługi baterii Hummel i Wespe. Wyprodukowano 262 egzemplarzy, które pozostały w służbie do końca wojny.
Oczywiście na podwoziu Panzera III powstało jeszcze wiecęj pojazdów między innymi kultowe działo szturmowe Sturmgeschütz 3 oraz czołgi Flammpanzer III posiadające miotacz ognia zamiast standardowego działa.
Ja chciałem przedstawić te mniej znane :D